سفارش تبلیغ
اخبار جدید
اخبار جدید
دل نوشت
ارسال شده در سه شنبه 93/4/3 ساعت 8:38 ص توسط هادی بلاغی
گفت‌وگوی «جوان» با تهیه‌کننده «شیار 143» پس از دیدار عوامل فیلم با مقام معظم رهبری
تهیه‌کننده شیار143 گفت که مقام ‌معظم‌ رهبری صبح دیروز در دیدار عوامل فیلم از این فیلم ابراز رضایت کردند.
تهیه‌کننده شیار143 گفت که مقام ‌معظم‌ رهبری صبح دیروز در دیدار عوامل فیلم از این فیلم ابراز 
رضایت کردند. 
به گزارش «جوان»، عوامل فیلم شیار 143 یکی از آثار برتر سینمای دفاع مقدس که در جشنواره فیلم فجر نیز درخشش فوق العاده‌ای داشت، صبح دیروز دیداری صمیمی با رهبر معظم انقلاب داشتند. 
رهبر انقلاب به طور معمول سالانه چندین دیدار با هنرمندان و اهالی سینما دارند اما اینکه دست‌اندرکاران یک فیلم به صورت ویژه با ایشان دیدار داشته باشند، شاید مرهون نگاه ارزشمند فیلم شیار 143 به مقوله مادران شهدا و نگاه رهبر معظم انقلاب به تشویق سینمای ایران برای تولید آثار فاخر در زمینه دفاع مقدس دانست. 
محمدحسین قاسمی، تهیه‌کننده فیلم شیار 143 در گفت‌و‌گو با «جوان» پیرامون دیدار روز گذشته می‌گوید: توفیقی بود که با عوامل فیلم خدمت مقام معظم رهبری برسیم، دیدار صبح دیروز حدود ساعت 10:30 آغاز شد و تا اذان ظهر ادامه داشت. در این دیدار مقام معظم رهبری فیلم شیار 143 را فیلمی خوب با کارگردانی خوب و بازی‌های خوب دانستند. قاسمی افزود: رهبر انقلاب فرمودند فیلم بسیار خوب بود، من به عنوان کسی که فیلم را دیده نظر می‌دهم. به نظر من امروز ضعفی که در سینمای ایران داریم، ضعف داستان است، اما این فیلم پیچ داستانی داشت که در انتها خیلی خوب باز شد. 
تهیه‌کننده فیلم شیار ادامه داد: مقام معظم رهبری با تمجید از کارگردانی ضمن رد برخی از نظرات که شیار 143 را فیلمی ضد ارزش عنوان می‌کنند، بیان داشتند: کارگردان در این فیلم سنگ تمام گذاشته است، این فیلم ارزشمند است و چطور می‌توانند فکر کنند که ضد ارزش بوده است؟!
قاسمی از تمجید مقام معظم رهبری از نگاه فیلم به مادران شهدا گفت و افزود: معظم له فرمودند، فیلم در مورد احساس مادر به فرزند شهید بود که یکی از اصول دفاع مقدس هم همین است. ما مادر نیستیم و نمی‌توانیم مادر باشیم و این احساس را درک کنیم. من در این سال‌ها با هزاران خانواده شهید دیدار داشته‌ام و در این مدت حتی یک بار هم از مادران شهدا گلایه نشنیده و همیشه در آنها احساس سربلندی دیده‌ام. 
تهیه‌کننده فیلم شیار 143 گفت: در ادامه دیدار، رهبر انقلاب به سینمای دفاع مقدس اشاره کردند و گفتند تا به حال از ظرفیت دفاع مقدس استفاده نشده است، باید از این ظرفیت عظیم به خوبی استفاده شود. مواردی درباره سینمای دفاع مقدس هست، اما کم است. 
به گفته وی، مقام معظم رهبری ضمن انتقاد از کسانی که می‌گویند دیگر نباید فیلم دفاع مقدسی ساخت، فرمودند: امریکا بعد از 100 سال که از جنگ جهانی می‌گذرد هنوز هم به سینمای جنگ می‌پردازد و فیلم‌های جنگی درست می‌کند. 
قاسمی نگاه مقام معظم رهبری را به سینما نگاهی دقیق عنوان کرد و افزود: در این دیدار رهبر انقلاب فرمودند فیلم شیار 143از نگاه یک مادر دیده شده و بسیار خوب است. باید از نگاه مسجد که نیرو به جنگ اعزام می‌کرد یا نگاه دبیرستان که دانش‌آموزانش به جبهه می‌رفتند یا از نگاه یک مجموعه‌ای که پشتیبانی جنگ را برعهده دارد نیز فیلم ساخت. 
مقام معظم رهبری تأکید کردند تشییع جنازه شهدا نیز از موضوعاتی است که می‌توان درباره آن فیلم ساخت و این موضوعات باید محور فیلم‌های سینمایی قرار بگیرد. 
وی افزود: در این دیدار به مقام معظم رهبری عرض کردم ما در سینما مانند غربی‌ها نیازی به اسطوره‌سازی نداریم و مقام معظم رهبری فرمودند، ما هزاران اسطوره در دفاع مقدس داشته‌ایم و باید این اسطوره‌ها را معرفی کنیم، باید گفت در این باره یک قصور بزرگ اتفاق افتاده است. قاسمی افزود: مقام معظم رهبری فرمودند، فیلم شیار 143 و عوامل فیلم از رویش‌های انقلاب هستند. 
این تهیه‌کننده ادامه داد: در این دیدار عرض کردم، بسیاری از تماشاگران فیلم از دیدن آن متأثر شده‌اند و اشک ریختند که مقام معظم رهبری ضمن تأیید این موضوع فرمودند، من هم مثل بقیه مردم تحت‌تأثیر فیلم قرار گرفتم و حسم مانند باقی مردم بود. 
لازم به ذکر است، فیلم شیار‌143 دومین تجربه کارگردانی نرگس آبیار است که در جشنواره سی و دوم فیلم فجر حضور داشت. این فیلم ابتدا از سوی هیئت انتخاب جشنواره رد شد! اما با انتقاد رسانه‌های اصولگرا از این اقدام عجیب، هیئت انتخاب فیلم مجبور شد تا این فیلم را بپذیرد. شیار 143 در جشنواره با استقبال بی‌نظیری روبه‌رو شد و بر خلاف بی‌مهری اولیه که به آن شده بود، تشویق‌های اهالی سینما و منتقدان و همچنین آرای بالای مردمی این فیلم باعث شد تا سیمرغ‌های بهترین فیلم از نگاه تماشاگران، بهترین بازیگر نقش اول زن و جایزه ویژه هیئت داوران را به دست آورد. 
این فیلم که هم اکنون منتظر اکران است به دلیل عدم تخصیص سرگروه به آن از سوی شورای صنفی نمایش وضعیت مبهمی را پیش رو دارد. به طوری که تهیه‌کننده فیلم طی یادداشتی که در اختیار رسانه‌ها قرار داد، نسبت به این اعمال تبعیض‌آمیز به این فیلم ابراز گلایه کرد. در یادداشت قاسمی آمده است: بارها به ما گفتند فیلم شما نیاز به سرگروه ندارد و بروید به طور آزاد اکران کنید. فیلمی که بهترین فیلم از نگاه مردم در جشنواره فجر بوده نیاز به سرگروه ندارد! آنقدر این حرف را با آرامش‌خاطر می‌گفتند که گویی در ذهن خودشان چنین سرنوشتی برای این فیلم متصور بودند؛ فیلم در چند سینمای اندک به نمایش در آید و همین. فیلم را در مسیری حرکت دهند که مخاطب به آن دسترسی نداشته باشد. 
این بلاتکلیفی هنوز ادامه دارد و زمان اکران آن وابسته شده به اینکه فیلمی از گردونه رقابت اکران عید فطر خارج شود و از پرده پایین بیاید تا فیلم «شیار 143» بر پرده سینماهای ایران نقش ببندد. واهمه دارم. بیشتر از این واهمه دارم مسیری را که با خون دل از سال گذشته در آن حرکت کرده‌ایم، به پایان نرسانیم. شرمندگی‌اش برای من می‌ماند که نماینده خوبی برای نسلی که رمز ماندگاریمان شدند، نبودم.